Бульвар Лесі Українки 34, 2-й під’їзд, 6-й поверх
Київ, 01133, Україна

USAID logo
IER logo
Info sapiens logo

У січні 2021 року, Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України», компанія Інфо Сапієнс, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, розпочали другу хвилю дослідження «Індекс конкурентоспроможності міст України 2021» (ІКМ 2021). Вона охоплює 45 міст, - 24 обласні центри, які брали участь в ІКМ 2019/2020, та 21 місто з населенням від 73 тис осіб.

Для ІКМ 2021 буде опитано приблизно 9 тис. суб’єктів підприємницької діяльності у 45 найбільших містах України. Також, будуть зібрані та опрацьовані статистичні дані, офіційні документи, тощо. За результатами ІКМ 2021 буде складено рейтинг міст за сприятливістю бізнес-клімату та ефективністю економічного врядування.

Опитування проводить компанія Інфо Сапієнс (ТОВ «ІНФО САПІЄНС») за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Конкурентоспроможна економіка України» (Програма USAIDКЕУ), в межах якої і створюється Індекс конкурентоспроможності міст.

Дослідники та інтерв’юери не є частиною USAID та Програми USAIDКЕУ.

Аналіз даних, які будуть зібрані за допомогою опитування, буде здійснювати Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД), який разом із компанією Інфо Сапієнс залучений до створення ІКМ. ІЕД також збере та опрацює статистичні дані і офіційні документи, необхідні для створення ІКМ.

Як проходить опитування?

Для створення ІКМ опитують керівників і власників підприємств. Суб’єкти підприємницької діяльності випадковим чином відбираються з відкритих реєстрів. Опитування проходить методом комп’ютеризованого телефонного інтерв’ю (CATI). Тривалість польового етапу: 13 січня — 30 квітня 2021 року.

До участі в опитуванні запрошуються власники та керівники підприємств, щоб висловити свою думку про зусилля міської влади у створенні сприятливого бізнес-клімату. Респонденти не отримують вигоди від участі в опитуванні. Участь в опитуванні є добровільною і не несе жодних ризиків для власників та керівників підприємств. Якщо респонденти не хочуть брати участь або відповідати на певні запитання, вони не змушені цього робити. Респонденти можуть змінити свою думку в будь-який момент інтерв’ю. Якщо респонденти вирішать не брати участь у цьому інтерв’ю, для них не буде жодних наслідків.

Відповіді під час опитування будуть зберігатися в конфіденційності компанією Інфо Сапієнс. Тільки компанія Інфо Сапієнс матиме доступ до записів, які робитимуться під час інтерв’ю. Ім’я, посади, а також назви підприємств не відображатимуться в жодному звіті.

Нагадаємо, що шість міст – Хмельницький, Івано-Франківськ, Львів, Вінниця, Тернопіль та Чернігів, є містами з найбільш сприятливим бізнес-кліматом та ефективним економічним врядуванням за результатами дослідження ІКМ 2019/2020. П’ять міст (Кропивницький, Миколаїв, Суми, Тернопіль та Чернігів) стануть учасниками Програми покращення ІКМ (ПІКМ), яка допоможе містам поліпшити бізнес-клімат за ключовими показниками ІКМ 2019/2020.

Довідково:

ІКМ — аналітичний інструмент для оцінювання бізнес-клімату в містах, зокрема, ефективності економічного врядування. Мета запровадження ІКМ — стимулювання лідерства місцевої влади в економічному розвитку, виявлення регуляторних бар’єрів, корупційних проявів та непрозорості, подолання яких підвищить успішність бізнесу. ІКМ спрямований на стимулювання конкуренції між містами у створенні сприятливого бізнес-клімату.

ІКМ необхідний щоб:

 1. 1. Оцінити ефективність економічного врядування на національному рівні та на рівні міст;
 2. 2. Врахувати думку місцевих підприємців при оцінюванні бізнес-клімату в містах;
 3. 3. Сформувати рейтинг міст за ефективністю економічного врядування та сприятливістю бізнес-клімату (на основі пунктів 1 та 2);
 4. 4. Відстежувати зміни в ефективності економічного врядування та бізнес-кліматі в містах.

ІКМ допоможе бізнесу краще зрозуміти і надати пропозиції щодо покращення бізнес-середовища в місті. ІКМ забезпечить представлення бачення місцевого бізнесу щодо політики розвитку підприємництва. Для інвесторів ІКМ може стати основою для прийняття рішень щодо доцільності інвестицій у містах, що беруть участь в ІКМ.

Міській владі ІКМ дозволить ідентифікувати кращі практики та відмінності у бізнес-кліматі міст, виявити «слабкі місця» та можливості для покращення. ІКМ може стати інструментом діалогу між містами та Урядом України, сприятиме покращенню бізнес-клімату та поширенню кращих регуляторних практик на місцевому та національному рівнях.

Бізнес асоціації, громадські організації та активісти зможуть використовувати ІКМ для адвокації змін у своїх містах, спираючись на приклади найкращих практик з інших міст. ІКМ також може бути використаний міжнародними донорами для визначення пріоритетних напрямків донорської підтримки.

ІКМ – агрегований індекс, що складається з 10 субіндексів (компонентів) для оцінки різних аспектів конкурентоспроможності міст:

 1. 1. Започаткування бізнесу
 2. 2. Доступ до публічного майна
 3. 3. Прозорість та відкритість даних
 4. 4. Вартість дотримання законодавства
 5. 5. Податки та збори
 6. 6. Неформальні платежі та корупція
 7. 7. Безпека ведення бізнесу
 8. 8. Лідерство міської влади
 9. 9. Ресурси для розвитку
 10. 10. Підтримка інновацій

Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (КЕУ) сприяє розвитку сильної, диверсифікованої та відкритої економіки України шляхом покращення бізнес-середовища для малих та середніх підприємств (МСП), підвищення конкуретності ключових галузей економіки й забезпечення України можливостями скористатись перевагами від угод про вільну торгівлю.

Компанія Інфо Сапієнс (ТОВ «ІНФО САПІЄНС») проводить дослідження громадської думки, соціальні, політичні та маркетингові дослідження, а також дослідження у сфері охорони здоров’я. За даними Української Асоціації Маркетингу за 2019 рік, Info Sapiens — найбільша українська дослідницька компанія після представництв міжнародних корпорацій. Info Sapiens дотримується всіх дослідницьких стандартів ICC/ESOMAR.

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) - провідний український незалежний аналітичний центр, який спеціалізується на економічних дослідженнях та консультаціях. IEД приділяє особливу увагу просуванню Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Місія IEД полягає у наданні альтернативних рішень ключовим проблемам соціально-економічного розвитку в Україні на основі принципів верховенства права, демократії та ринкової економіки. Заснований 21 рік тому, IEД має досвід економічного аналізу та моделювання, проведення бізнес-опитувань, впровадження адвокаційної діяльності та інформаційних кампаній, а також розвитку потенціалу ОГС в Україні. Надаючи аналітичну підтримку економічним реформам та через сприяння політичному діалогу між зацікавленими сторонами, ІЕД робить свій внесок у розбудову сприятливого бізнес клімату в країні.

Перелік міст, охоплених ІКМ 2021

Місто Область
1ВінницяВінницька
2ЛуцькВолинська
3ДніпроДніпропетровська
4Кривий РігДніпропетровська
5Кам`янськеДніпропетровська
6НікопольДніпропетровська
7ПавлоградДніпропетровська
8МаріупольДонецька
9КраматорськДонецька
10Слов`янськДонецька
11БахмутДонецька
12ЖитомирЖитомирська
13БердичівЖитомирська
14УжгородЗакарпатська
15МукачевоЗакарпатська
16ЗапоріжжяЗапорізька
17МелітопольЗапорізька
18БердянськЗапорізька
19Івано-ФранківськІвано-Франківська
20КиївКиїв
21Біла ЦеркваКиївська
22БровариКиївська
23КропивницькийКіровоградськ
24ОлександріяКіровоградськ
25СєвєродонецькЛуганська
26ЛисичанськЛуганська
27ЛьвівЛьвівська
28ДрогобичЛьвівська
29МиколаївМиколаївська
30ОдесаОдеська
31ПолтаваПолтавська
32КременчукПолтавська
33РівнеРівненська
34СумиСумська
35КонотопСумська
36ШосткаСумська
37ТернопільТернопільська
38ХарківХарківська
39ХерсонХерсонська
40ХмельницькийХмельницька
41Кам`янець-ПодільськийХмельницька
42ЧеркасиЧеркаська
43УманьЧеркаська
44ЧернівціЧернівецька
45ЧернігівЧернігівська

Якщо у вас є питання щодо досліджень, ми завжди раді Вам допомогти в цьому.

Зв'яжіться з нами