Бульвар Лесі Українки 34, 2-й під’їзд, 6-й поверх
Київ, 01133, Україна

Інститут Конфліктології та Аналізу Росії (ІКАР) спільно з соціологічною компанією Info Sapiens провів щомісячне соціологічне дослідження в рамках моніторингу російського суспільства під назвою «Дзеркало Росії». З 14 по 28 вересня 2023 року було проведено сьому хвилю дослідження за загальноросійською вибіркою. Методика опитування – CATI (Computer Assisted Telephone Interview), а саме телефонне опитування за інтерактивною структурованою анкетою за допомогою спеціального програмного забезпечення для соціологічних опитувань. Усього опитано 1600 респондентів.

Основні результати сьомої хвилі опитування:

• Вперше за час моніторингу проблема низьких зарплат та пенсій (42%), які не встигають за зростанням цін, вийшла на перше місце серед основних проблем росіян, відсунувши на друге місце проблему війни (31%). Тенденція поступового підвищення актуальності фінансових проблем для російського суспільства з одночасним зниженням проблеми так званої «СВО» чітко простежувалася протягом усієї весни та літа 2023 року.
• Більше половини (52%) росіян заявляють, що в разі втрати свого основного джерела доходу їхніх заощаджень вистачило б на кілька тижнів або один місяць. Ще 15% оцінюють свою «фінансову подушку», як достатню лише на кілька місяців. Важливо відмітити, що більшість росіян незалежно від віку вказує на короткостроковість можливостей жити на свої заощадження.
• Серед російських громадян постійно зростає частка тих, хто має когось із близьких або знайомих, кого мобілізували з початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року: нині 70% респондентів заявляють, що знають когось, хто був призваний. Однак ще більш важливою є динаміка відповідей щодо загиблих на війні – 55% у вересні 2023 (проти 30% у грудні 2022) відповіли, що знали когось з таких росіян.
• Проти нової хвилі масової мобілізації виступають 69% опитаних. Відсутність підтримки такого кроку російської влади в середньому висловлювали 60% росіян протягом 2023 року. З настанням осені ця цифра зросла більш суттєво й відображає стійке ставлення російського суспільства.
• Порівняна більшість (44%) російських громадян стабільно бажають аби так звана «СВО» закінчилася не пізніше ніж за пару місяців чи пів року. Кожен п’ятий вважає, що вона триватиме один-два роки і лише 13% виступають за безстрокову війну до повної перемоги. Серед російських громадян переважає схильність до якомога швидшого закінчення війни, навіть попри те, що лише 5% опитаних впевнені у досягненні всіх її цілей, а ще 44% вважають, що цілі досягнуті частково.
• Небажання нових хвиль масової мобілізації та бажання швидкого закінчення бойових дій проти України не заважають сталій підтримці росіянами можливих військових дій проти інших країн: підтримка можливої військової агресії проти країн Балтії залишається майже незмінною протягом усього 2023 року. За жодних обставин так звану «СВО» проти Литви, Латвії та Естонії не підтримали б лише 22%. При цьому більшість респондентів підтримали б такі дії в разі загрози нападу балтійських країн на РФ (55%), ще 20% – якби в цих країнах утискали російськомовне населення, а 13% такою причиною вважали б визнання російською владою режимів країн Балтії «нацистськими». Майже ідентичними є настрої росіян і щодо підтримки «Спеціальної військової операції» проти Польщі.
• 45% росіян вважають, що відновлення історичної справедливості є важливішим за міжнародно визнані кордони. Протилежної думки дотримується 39% опитаних. Доволі чітким є розрізнення між поколіннями у даному питанні: середнє та, особливо, старше покоління схильні визнавати примат історичної справедливості над міжнародним правом та кордонами. Своєю чергою, більшість молоді до 30 років вважають, що визнані кордони важливіші за історичну справедливість.

Посилання на завантаження презентації

Якщо у вас є питання щодо досліджень, ми завжди раді Вам допомогти в цьому.

Зв'яжіться з нами